ÖZEL SAĞLIK DANIŞMANLIĞI

Venöz Ülser

Alt

Venöz Ülser

Venöz Ülser (Varis Yaraları) Nasıl Oluşur?

Toplar damar yani Venler’de yerçekiminin aksine kanın kalbinize doğru akmasını sağlayan tek yönlü valfler yani kapakçıklar bulunur. Valfler zayıf veya hasarlıysa ya da damar içinde pıhtılaşmalar gelişmiş ise kalbe yeteri kadar kan gönderilemez ya da geri kaçırırsa kan damar içinde toplanır. Gelişen bu sorunla birlikte kan göllenme yaparak damarların şişmesine neden olur ve varisli damarlara yol açabilir.

Damar içindeki göllenmeye yani kan birikimine bağlı olarak damar basıncı artar. Bu basınç sonrası cilde baskı oluşur ve cildin yapısındaki bozukluklara bağlı Varis Yaraları meydana gelir.

Varis Ülser Tedavisi Nasıl Olur?

Öncelikle kilo vermek, sigarayı bırakmak, spor yapmak kendimizce alabileceğimiz önlemlerdir. Eğer mesleğimiz gereği çok ayakta duruyorsak (öğretmen, tezgahtar, berber gibi) varis çorabı kullanmak hem şikayetlerimizin azalmasında hem de uzun vadede hastalığın ilerlemesini yavaşlatmakta çok fayda sağlayacaktır.

Damar içerisinde göllenmiş kanın basıncını azaltan ilaçlar ve varis çorabı ya da bandajlarla cerrahiye gerek kalmadan tedavi olunabilir.

Variste Cerrahi Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Yüzeyel lazer veya radyofrekans teknik uygulamaları ile ciltte belirginleşmiş kılcal damarlar kozmetik olarak giderilebilirken daha geniş çaplı venülektazi denilen cilt lezyonları skleroterapi ya da köpük uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Cerrahi sınıra ulaşmış venöz yetmezliklerde; klasik cerrahi olan kasık ve ayak bileğinden yapılan iki kesi ile damarın içerisinden gönderilen bir tel aracılığı ile hasta damarın yerinden çıkartıldığı Stripping Tekniği uygulanmakta ise de bu tekniğin yerini yavaş yavaş daha modern kapalı olarak yapılan teknikler almaya başlamıştır.

Kapalı Varis Tedavisi Nasıl Yapılır? Sonuçları İyi Mi?

Gelişen teknoloji ile artık genel anestezi almadan ve hastanede yatmadan varislerden kurtulmak mümkün olmaktadır. Ultrasonografi yardımı ile diz altı ya da üstü mesafeden iğne yardımıyla venin içerisine gönderilen bir kateter ile herhangi bir kesi yapmadan (kansız ve dikişsiz) hasta damar kapatılmakta işlem sonrası hasta birkaç saat içerisinde taburcu olabilmektedir.

Bu endovenöz ablasyon tekniklerinde genel anestezi yerine spinal anestezi (belden uyuşturma), yüzeyel sedasyon (hafif uyku) ya da lokal anestezi kullanılabilmekte olup herhangi bir nedenle genel anestezi alması sakıncalı hastalarda da ameliyat olanağı sağlamaktadır. Radyofrekans, lazer, köpük ya da N-butil siyanoakrilat (yapıştırıcı madde) yardımı ile işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bu yeni tekniklerin varis tedavisinde erken ve geç dönem sonuçları klasik cerrahiye göre çok daha iyidir. Cerrahi kesi uygulanmıyor olması enfeksiyon riski, tahriş, pansuman gereksinimi, hastanede yatış gibi külfetlerden hastayı sakınmaktadır.

Variköz venler için birçok faktör riskinizi artırabilir. Bu faktörlerin örnekleri arasında aile öyküsü, ileri yaş, cinsiyet, gebelik, fazla kilo veya obezite , hareket eksikliği ve bacak travması bulunur.

Varis ülserine; sıklıkla bacağın alt kısımlarında (ayak bileği ve diz arasında) rastlanır. Cilt rengi koyulaşmış, cilt yapısı kalınlaşmıştır. Aynı anda birden fazla yara oluşumu söz konusu olabilmektedir.

  • Yüzeyel venler
  • Derin venler
  • Aralarındaki bağlantı damarları

Özellikle kan birikimine bağlı oluşan varis yarası ayak bileğinde oluşur. Yine kan dolaşımının sorunlu olduğu DVT hastalarında da oluşan yara da ayak bileğinde başlar ve yaranın etrafı koyu renkli, mor, sert, koyu kahve renkli olur.

Varis Yarasının Oluşma Sıklığı Nedir?

Dünya nüfusunun yaklaşık %5-8'i varisten etkilenir. Nüfusun yaklaşık %1'inde varis yarası gelişir. Toplumda yeni varis yarasının yıllık görünme oranı her 1000 kişide 3.5'dir.

  1. Kan akımının yavaşlatacak derecede engellenmesi
  2. Toplardamar kapaklarının işlevlerini yitirmesi  sonucunda geliştiği saptanmıştır.

Venöz Ülserler, ayak bileği  ve bacağın ön kısmında görülmekle birlikte, ileriki safalarında kan dolaşımına yol açmaktadır. Uzman görüş ve kontrolünde tedavinin gerçekleşmesi şiddetle tavsiye edilir.


Başlıca nedenleri olarak vücuttaki yada belirli bir bölgedeki kan dolaşımının sürekli ve düzenli olmamasından kaynaklı hücrelerin oksijen alımını bozarak yaralara neden olur.


Örnek Vaka 1 – Venöz ülser (Varis yarası)


82 yaşında kronik böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve demansa bağlı yatağa bağımlı hasta da yaklaşık 3 aydır varolan ve iyileşemeyen Venöz Ülser Yarası( Varis Yarası) mevcuttur. Hastamıza kollejenli yara bakım ürünleri, negatif basınç ve bandaj tedavisi uygulanarak 45 gün sonunda tamamen iyileşme sağlanmıştır.Uzm. Deniz YAHCI

Stoma ve Yara bakım Hemşiresi