ÖZEL SAĞLIK DANIŞMANLIĞI

Ultrasonik Yara Tedavi ve Debridman Yöntemi

Alt

Ultrasonik Yara Tedavi ve Debridman Yöntemi

Journal of Investigative Dermatology’de yeni yayımlanan bir araştırmaya göre, ultrason teknolojisi kronik yaraların tedavisinde yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir.Ultrason teknolojisi halen bazı kemik yaralarının tedavisinde de kullanılıyordu ancak bu araştırma ile birlikte yeni bir uygulama alanı daha buldu. Araştırma kapsamında hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, ultrasonik yara tedavi sayesinde kronik yaraların iyileşme sürecinin %30 civarında azaldığı saptandı.

Yüksek frekanslı ses dalgaları yaranın içindeki ve etrafındaki hücreleri titretiyor. Bu süreç, hücreleri uyandırıyor ve yaralara daha duyarlı hale getiriyor.

Araştırma, yaşlı ve diyabetik farelerde yaranın iyileşme süresinin dokuz günden, altı güne düştüğünü gösterdi. Deneyler süresince araştırma ekibi, ultrasonik yara tedavisinin haftalarca kapanmayan yaralar üzerinde tedavinin gücünü test etmek için, yaralar kronikleşmeden tedavi uyguluyordu.

Ultrasonik yara tedavisi normal iyileşme sürecini aktif hale getiriyor. Bu yöntem, hücreleri normalde yapmaları gereken şeyi yapmaları için uyandırıyor.”

Deniz YAHCI

Yara Bakım Uzmanı Hemşire