Kalınlaşmış Mantarlı Tırnak yani bir diğer tabiri ile Onikomikoz halk arasında çok fazla görünen bir tınak rahatsızlığıdır.

Tırnak Mantarı (Onychomykose) Nedir?

3 farklı mantar etkeni olan dermatofitler, küfler ve mayaların tırnak dokusu üzerine yerleşmiş tablosudur. Mantarın tırnak üzerine yerleşmesiyle birlikte tırnak dokusunda kalınlaşma, renk değişimi, şekil bozuklukları ve kırılmalar belirti verir. Önlemi alınmadığında ya da önüne geçilmediğinde sürekli olarak yayılım gösterebilmektedir.

 

Neden Oluşur?

Genelde ayakkabılardan baskı alan ya da direk olarak travmaya maruz kalmış tırnaklarda darbe sonları kırılmalar ve tırnak boşalmaları gözlenebilir. Tırnak yatağından ayrılan tırnak dokusu aynı yatağa tekrar yapışmazken beraberinde yataktan ayrı kalan tırnak beslenme konusunda zayıflar ve mantara meyilliliği oluşur. Tablonun ileriki safhası renk değişimi, kalınlaşma ve tırnağın diğer noktalarına yayılım ile devam eder.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı üzerindeki en etkili müdahale podolog tarafından uygulanan küretaj işlemidir. Küretaj işlemi ile birlikte tırnağa yayılmış mantarlı dokular uygun frez başlıklarıyla aylık periyotlarla temizlenir. Çok ilerlemiş vakalarda nadiren de olsa gerek görüldüğü durumlarda doktor kontrolünde anti-fungal ilaç dahilinde iyileşme süreci desteklenebilir. Mantara bağlı tırnak üzerinde gelişen batıklar da podolog müdahalesi ile indirgenebilir, enfeksiyon safhasına ulaşması engellenebilir. Bakım yapılmadan tırnak yüzeyine uygulanan ilaçlar canlılığını yitirmiş tırnak dokusu üzerinden canlı dokuya ulaşamayacağı için tedavi süreci başarısızlıkla sonuçlanır ,bu yüzden tırnak mantarı tedavilerinde podoloklar tarafından medikal bakım yapılmadan lokal ilaçlar kullanılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Batık Tırnak Tedavisi (altın tel 3 TQ) başlıklı makalemizde altın tel 3 TQ, Batık Tırnak Tedavisi ve Tel Yöntemi hakkında bilgiler verilmektedir.