ÖZEL SAĞLIK DANIŞMANLIĞI

Nasır Tedavisi

Alt

Nasır Tedavisi

Keratinden ve derinin kalınlaşarak , basınç ve sürtünmenin olduğu yerlerde oluşmaktadır.

Aslında vücudun kendini koruma mekanizmasıdır. Nasır oluşmuş bölgede kişinin canını yakan şey, yüzeydeki kalınlaşma değil, bu kalınlaşmanın aşağıdaki sinir ve dokulara yaptığı baskı olur. Genellikle derinlere doğru “V” şeklinde yapılanan nasırlar, çok baskı alan bölgelerde vücudun kendi savunma mekanizmasının sonucu olarak oluşur.

Baskı başlayıp, devam ettiğinde vücut otomatik olarak daha derinlerde olan kan damar ağı, sinirler ve yeni doku üreten derinlerdeki deri katmanlarını korumak amacı ile yüzeyini kalınlaştırmaya başlar. Buradaki deri kalınlaşmasının, ayakkabı veya herhangi başka bir baskıya maruz kalarak oluşan ekstra basınçla zaman içinde yoğunlaşması sonucu, alt dokular etkilenir ve dolayısıyla ağrı oluşur.

Nasırlar; parmak üstleri, parmak araları, ayak tabanı, topuk altı ya da ve topuk arkasında oluşabilir. Genetik olarak ayak tabanı yüksek olan kişilerde nasır oluşma riski daha fazladır. Tedavisi acısız ve ağrısızdır.


Nasır (Callus, Corn) Nedir?

Genellikle ayak tabanında ve ayak parmakları üzerinde sürtünmeye ve bası artışına bağlı vücudun yara oluşumuna karşı gösterdiği savunma mekanizması olan deri kalınlaşması durumudur. Ayağın şekil bozukluğuna bağlı oluşan bası problemlerinden ve yanlış ayakkabı kullanımlarından kaynaklanır.


Nasır Nasıl Oluşur?

Baskı alan doku üzerinde öncelikli olarak kızarıklık belirti verir. Bu bölgede ağrı ve yanma hissiyatı oluşur. Baskının devam etmesi durumu baskı alan dokunun kalınlaşmasıyla devam eder. Doku üzerinde kalınlaşmaya bağlı renk değişimleri ve his kayıpları oluşur. Kalınlaşmanın artması nasırın doku içine doğru uzamasıyla şekil değiştirir ve bu tablo ağrılı nasırla (köklü nasır – corn) sonuçlanır. Diyabetli bireylerde nasır tablosunun diyabetik yara ile de sonuçlanma riski oldukça fazladır.


Nasır Tedavisi Nasıldır?

Podolog tarafından cerrahi işlem gerekmeksizin uygulanan rezeksiyon işlemi nasırlı dokunun alınmasında ve nasırın tedavi edilmesindeki en etkili yöntemdir. Nasırın türüne göre uygun frez başlığı ile patolojik tabloya müdahale edilir. Devamında önerilen nemlendirici kremler nasırın iyileşmesini destekleyen faktörlerdendir. Doğru ayakkabı ve tabanlık kullanımı ile nasırlı dokunun tekrar belirti vermesi önlenir.

Deniz YAHCI

Yara Bakım Uzmanı Hemşire