ÖZEL SAĞLIK DANIŞMANLIĞI

Kronik Yara

Alt

Kronik Yara

KRONİK YARA NEDİR ?

4 - 6 haftadan daha uzun süre iyileşmeyen yaralara kronik yara denir. Kronik yaralar ya da ameliyatlardan sonra riskli hale gelen cerrahi yaraların daha hızlı iyileşmesi için modern yöntem, cihaz, ürün ve ekipmanlarla uzman görüşüne ve iyi bir ekibe ihtiyaç vardır.


YARA TEDAVİSİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Uzun süre iyileşmeyen yaralar enfeksiyona neden olarak hastanın genel durumunda olumsuzluklara sebep verebilir; örneğin protein ve albümin değerlerinde yapabileceği düşme ile hastada beslenme bozukluğu, sıvı - elektrolit değerlerinde dengesizlikler görülebilir. Bu süreç bazen uzun süren hastane yatışına neden olurken bazen de zorlu ve maliyetli bir bakım sürecini başlatabilir hatta hastanın ya da uzvunun kaybına dahi neden olabilir.KRONİK YARA TEDAVİSİNDE ÖNCELİK NEDİR?

Kronik yara tedavisi hiçbir sağlık personelinin tek başına yapabileceği bir iş değildir. İyi bir ekip ve multidisipliner bir yaklaşım ister yani; birçok branştan hekimin öneri ve gözlemine ihtiyaç vardır. Bu ekipteki bağlayıcı ve koordinasyon merkezi ise bu konuda eğitim almış, güncel gelişmeleri takip eden “sertifikalı” yara bakım hemşireleridir. Hastada gözlemlediği değişiklik ve gelişmeleri ilgili branşa ileterek hızlı çözüm ve tedavi sürecini planlamakla yükümlüdür.


Bütün yaralar sonuçta iyileşir bazen 1 yılda bazen 2 ya da 3 ayda, bu süreçteki başarıyı belirleyen unsur doğru tedavi protokolü ve doğru süreç yönetimidir. Amaç; kısa sürede iyileşmeyi sağlayarak hastayı risklerden kurtarmak ve bir an önce günlük olağan yaşamına dönmesini sağlamaktır.YARA TEDAVİSİNE NEYE GÖRE KARA VERİLMELİ?

İyi bir değerlendirme en iyi tedaviyi planlamamıza yardımcı olur


“İyi Değerlendir, Eksiği Yerine Koy, Fazlayı Al, Yarayı Tedavi Et !”

Örneğin;

• Yara kaçıncı evrede

• Ciltte kızarıklık, beyazlık, soyulma, sulanma, pullanma, kaşıntı varmı?

• Yaranın görüntüsü nasıl? (siyah, sarı, kırmızı, derinliği vs.)

• Kokusu varmı? • Hasta ağrı duyuyor mu?

• Son zamanlarda kilo artışı veya azalışı oldu mu?

• En son kan tetkikleri ne zaman yapıldı?

• Kullandığı ilaçlar nelerdir?

• Hasta sigara kullanıyor mu?

Sahip olduğu kronik hastalıklar, geçirdiği ameliyatlar vb. sorular ve cevapları sizin iyi bir plan yapmanızı sağlar.YARA BAKIMINDAKİ 4 ALTIN KURAL

YARAYI YIKA: Yara ve yara çevresi antibakteriyal bir yara yüzey dezenfektanı ile temizlenir

• FAZLALIKLARI AL: Ölü dokular, nekrozlar, eskarlı dokular, farklı debridman yöntemlerinden uygun olanı seçilerek (gerektiğinde cerrahi yöntemle) yaradan uzaklaştırılır.

• ÜZERİNİ ÖRT: Temizlenmiş, enfeksiyondan ya da ölü dokulardan uzaklaştırılmış hale gelen dokuyu modern yara bakım örtüleri ile üzerini örterek tedaviye başla.

• KORU: İyileşen yara dokusu ya da var olan yaranın çevre dokusu korunarak yeni bir yara oluşmasını önle.


KİMİ ÖNERİYOR KİMİ ASLA DİYOR?

Batikon: Batikon cilt bütünlüğü bozulmamış yani yara oluşmamış ciltlerde özellikle ameliyathanelerde kullanılan bir dezenfektandır. Açık yaralarda asla kullanılmaz çünkü yara iyileşmesini hızlandıran fibroblast ve kerotinosit dediğimiz hücre yapılarının yıkımına neden olur, yara iyileşmesi gecikir.

Furocin: En allerjik antibiyotikli merhemdir, yarayı daha kötü hale getirebilir.

Rifocin: Tüberkiloz tedavisinde kullanılan çok güçlü bir antibiyotiktir. Bu kadar önemli bir hastalık tedavisinde kullanılan bu ilaç yarayı kurutur ve nem dengesini bozar yara iyileşmesinde bu istemediğimiz bir süreçtir. Ayrıca çok hızlı drenç kazanır ve bu kadar yaygın kullanımı ve direnç kazanıyor olması tüberkiloz tedavisinde de olumsuzluklara neden olur.

Bu ürünlerin yerini doldurabilecek ve daha iyi sonuç alabileceğiniz onlarca modern yara tedavi ürünü varken size bunlar reçete ediliyorsa doğru yerde olmadığınızı düşünebilirsiniz. Böyle durumlarda mutlaka “Kronik Yara Tedavisi” yapan alternatif bir sağlık kurumuna başvurmalısınız.


KRONİK YARA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kronik Yaralar genel olarak 4 ana grupta tanımlanır.

Bunlar;

• Bası Yaraları (Yatak Yarası)

• Diyabetik Ayak Yaraları

• Venöz Ülserler

• Arteriyal Ülserler’dir.Uzm. Deniz YAHCI

Stoma ve Yara bakım Hemşiresi