ÖZEL SAĞLIK DANIŞMANLIĞI

Batık Tırnak Tedavisi (altın tel 3 TQ)

Alt

Batık Tırnak Tedavisi (altın tel 3 TQ)

Günümüzde artık çok sık görünen Batık Tırnak -halk arasında “Tırnak Batması” olarak nitelendirdiğimiz bir tırnak rahatsızlığı türüdür.


Batık Tırnak Nedir?

Genellikle ayak baş parmakların görülen tırnağın; tırnak yatağına ve yumuşak dokuya saplanması tablosudur. En fazla baş parmaklarında görülse de 2. 3. 4. parmaklarda da görülebilmektedir.


Neden Olan Durumlar Nelerdir?

  • Anatomik kemik ve tırnak bozuklukları
  • Uygun olmayan ayakkabı kullanımı
  • Eklem rahatsızlıkları
  • Enfeksiyonel durumlar
  • Ayağın yeteri derecede havalanmasını engelleyen sentetik ayakkabılar ve çoraplar
  • Duruş ve yürüyüş bozuklukları
  • Uygun olmayan tırnak kesimleri
  • Kötü ayak temizliği
  • Sistemik hastalıklar (obezite, diyabet vb.)
  • Ayağın aşırı terlemesi


Nasıl Oluşur?

Tırnak kenarı ile tırnak duvarının yumuşak dokuya yaptığı aşırı ve sürekli baskıya bağlı olarak yumuşak dokuda maserasyonlara (tahriş, kızarıklı, soyulma gibi patalojik durumlara) yol açar. Bu arada ayak derisinin fungal (mantar) ve bakteriyel florası tahriş olmuş yerden girerek ağrı, hassasiyet, pürülan akıntı ve parmak ucu tırnak altında granülasyonunda eşlik ettiği enfeksiyon gelişmesine neden olur.


Tedavisi Nasıldır?

Öncelikle tırnak batmasına neden olan faktör bulunup ortadan kaldırılır. Eğer enfeksiyon gelişimi var ise podolog kontrolünde pansuman uygulanır. İlgili uzman doktorun gerek gördüğü durumlarda oral anti-biyotik tedavi başlanır. Uygun antiseptik solüsyonlar ile tırnak ve çevresi steril hale getirilir. Bölgedeki enfeksiyon tablosu ortadan tam anlamıyla kaldırılana dek pansumana belirli periyotlarla devam edilir. Bu pansuman döneminde tırnak ve tırnak yatağı arasına tampon yerleştirilerek batık tırnağın yaptığı baskı ortadan kaldırılır. Enfeksiyon tablosu tam anlamıyla giderildikten sonra tampon desteğine devam edilir ya da tel uygulaması planlanır.


Tırnak Teli Nedir?

Tırnak teli, doku altına inmiş olan tırnak kanadına yeniden şekil vererek tırnağın doku üzerine yükselmesini sağlar.Batığın durumuna göre farklı tel uygulamaları ve çeşitlerinden hastaya uygun olanı tercih edilir. Aylık periyotlarla tedavi planı olan tırnak teli uygulaması ağrısız bir işlemdir. Tel uygulaması kişinin günlük aktivitelerini ve yaşantısını olumsuz olarak etkilememektedir. Ortalama 6 aylık tedavi süreci olan tel uygulaması sonunda kişiye batmanın tekrarlamamasına yönelik bilgilendirme podolog tarafından yapılır.

Deniz YAHCI

Yara Bakım Uzmanı Hemşire