ÖZEL SAĞLIK DANIŞMANLIĞI

Basınçlı Topikal O2 Tedavisi

Alt

Basınçlı Topikal O2 Tedavisi

BASINÇLI TOPİKAL OKSİJEN TERAPİSİ

Akut ve kronik yaraları iyileştirmek için döngüsel basınçlı oksijeni kullanan, kanıtlanmış güvenli bir terapidir.

BASINÇLI TOPİKAL OKSİJEN TERAPİSİ NASIL ÇALIŞIR?

TWO 2 terapi sistemi, sızdırmaz, nemlendirilmiş bir ortamda doğrudan yara bölgesine 5 ila 50 milibar (mb) arasında değişen oksijen basıncı uygulanarak çalışır. Bu, daha fazla doku oksijen difüzyon seviyesi sağlayarak doku oksijenasyonunun artmasına neden olur. Basıncın döngüsel doğası ayrıca periferik ödemi azaltan ve yara bölgesi perfüzyonunu uyaran ardışık sıkıştırma oluşturur.


YARA İYİLEŞMESİNE KATKISI NASIL OLUR?

Yaralı dokudaki oksijen eksikliği, bakteriyel yük ile birlikte kronik yaraların iyileşememesinin başlıca nedenleri olan hipoksiye neden olur. 

TWO 2 terapi cihazlarımızı kullanarak yaralı dokuya doğrudan döngüsel basınç ve nemlendirme kullanarak, hedeflenmiş oksijen sağlamanın anaerobik patojenleri yok ettiği, lökosit fonksiyonunu arttırdığı, lokalize hipoksiyi tersine çevirdiği ve fibroblast aktivitesini arttırarak ve anjiyogenezi teşvik ederek kollajen sentezini uyardığı kanıtlanmıştır. 

Bu faktörler bir araya geldiğinde yara yatağı granülasyonu, güçlü kollajen doku oluşumu ile birlikte yaranın kapandığı görülür.


ENFEKSİYONA ETKİSİ NEDİR?

Artmış oksijen basıncı seviyesi ve döngüsel kompresyon terapisinin kombinasyonu, lökosit fonksiyonunu doğrudan arttırır. Sonuç olarak, antibakteriyel aktivite artar ve bakteri büyümesi baskılanır, bu da yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlayan yeni sağlıklı dokunun granülasyonuna yol açar.


NE ZAMAN TERCİH EDİLMELİDİR?

Oksijene ihtayaç duyan iskemik, beslenmesi ve damar yapısı bozuk olan diyabetik ayak hastalarında


Periferik arter hastalıklarında, özellikle dolaşım sağlanamadığı durumlarda


  1. Burger hastalığında,
  2. Hiberbarik Oksijen Tedavisine (HBO) uygun olmayan ya da bu tedaviyi alamayan hastalarda
  3. Enfekte yaralarda, iyileşmesi durmuş ya da yavaşlamış tüm yaralarda


tercih edilmesinde fayda görülmektedir.

Deniz YAHCI

Yara Bakım Uzmanı Hemşire