Özellikle İmmobil hastalarda; felç, demans, Alzheimer gibi nörolojik sebeplerden dolayı yatağa bağımlı olan hastaların vücutlarının belirli bölgelerinde, sürekli yatmaktan sebep basınç oluşarak kapiller dolaşım bozulmaya başlar.
Kan dolaşımı bozulmasıyla bölgedeki kan azalır. İlgili bölgedeki deri ve deri altı hücrelerinin öldüğü ve bası yarasının oluştuğu gözlemlenmiştir.

Özellikle;

Yetersiz bakım
Düzensiz beslenme
Aşırı zayıflık
Obezite
kansızlık
Diyabet ve benzeri kronik sistemik hastalıkların varlığı
İdrar-gaita inkontinansı

yatak-yarasi
Genel vücut direncinin düşüklüğü gibi faktörler bası yaralarının gelişmesinde önem arz eder. Bu yüzden özellikle hastaların şiddetle dikkat etmesi gereken etkenlerdir.

Örnek Vaka 1 – Demans hastalığına bağlı kalça bası yarası

kalca-basi-yarasi
Demans nedeni ile yatağa bağımlı olan ve PEG’den beslenen hastamızın 19 cm ebatlarda ve enfekte olan yarası modern yara bakım ürünleri ve VAC (negatif basınç cihazı) ile evinde tedavi edilmiştir.

Örnek Vaka 2 – Demans-Alzheimer hastalığına bası yarası

basi-yarasi2
89 yaşında Demans-Alzheimer nedeni ile 3 aydır yatağa bağımlı ve beslenme bozukluğu olan kadın hastanın 15 gündür her iki ayak topuğunda basıya bağlı yatak yarası oluşmuş. Hastanın cerrahi debritman ile enfeksiyonlu ölü dokuları temizlendikten sonra özel yara bakım ürünleri kullanılarak 2 ayın sonunda tamamen iyileşmesi sağlandı.

Örnek Vaka 3 – Demans hastalığına bağlı bası yarası

basi-yarasi3
71 yaşındaki hastamızın Demans nedeni ile sürekli tekerlekli sandalyede oturmaya bağlı kalça kısmında bası yarası oluşmuştur. Ölü ve enfekte dokuları temizleyip VAC (Negatif Basınç Tedavisi) uygulayarak iki ayın sonunda tamamen iyileşme sağlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Venöz ve Arteriyel Ülserler başlıklı makalemizde derin-trombozu, ülser ve Venöz Ülserler hakkında bilgiler verilmektedir.